Un gol al lui Iago Aspas în ultimul minut a culminat actul de rebeliune al Celta la Balaidos de a egala cu FC Barcelona (3-3), meci pe care l-a pierdut cu trei goluri la pauză, după o primă repriză de pumn enorm din partea echipei catalane. , care a ajuns să-i acuze de accidentare pe Ansu Fati, Eric Garcia și Nico Gonzalez.

Aceeași echipă ca la Kiev

Sergi Barjuan și-a păstrat la rămas bun echipa care câștigase la Kiev. Nu am nevoie de puțin pentru a supune Celta în prima repriză, o echipă absentă, de nerecunoscut, în ciuda faptului că două minute mai târziu Aspas a eșuat singur împotriva lui Ter Stegen.
Barcelona a răspuns imediat. Două abordări, două obiective. Fără a avea control deplin, lovitura lui a fost devastatoare. Într-o acțiune prost apărata de Celta, Ansu Fasti a scos o pradă grozavă. A primit o pasă de la Jordi Alba, i-a înfruntat Hugo Mallo și, tot cu Tapia în față, a șutat sec, un gol surprinzător de ciudat pentru Dituro.
Următoarea ocazie a fost, de asemenea, letală. Nico Gonzalez l-a driblat pe lângă Denis Suarez, a mers la linia de bază, a pasat mingea înapoi și din afara careului, Busquets a țintit mingea în poartă. Două terenuri, două goluri.
Barcelona s-a adaptat bine scenariului meciului. Cu spații între linii, a putut să se miște liber. Ansu Fati a încercat din nou la jumătatea primei reprize.
Celta și-a arătat cea mai proastă versiune în atac. Fără adâncime, preaplin, puțin lovit. Abia a avut ocazii: Aspas a încercat cu o lovitură liberă; Tapia a sosit forțat să termine o lovitură de colț.

Leziune musculară a lui Ansu Fati

Lipsa țintei cerești a contrastat cu eficiența catalană. Celta a întârziat să oprească Barcelona. Într-un joc de tiralineas, învârtit la perfecțiune din spate cu mai multe pase scurte, cu ierarhia lui Nico Gonzalez la dezechilibru, Memphis a reușit cu capul un centru al lui Jordi Alba. Al treilea gol a fost o lovitură fulger care l-a uimit pe Balaidos într-o primă repriză strălucitoare pentru Barcelona, ​​doar afectată de accidentarea musculară a lui Ansu Fati.
Celta a deschis repriza secundă cu alt ritm, o echipă mai vie, mai rapidă, mult mai verticală. Tapia a avertizat după două minute cu un șut periculos pe care Lenglet l-a oprit. La scurt timp, într-un atac celest vertiginos, mingea a ajuns în stânga, unde a apărut Javi Galan: a șutat puternic, Ter Stegen a degajat prost și Aspas a profitat de dar pentru a marca.
Acea intensitate inițială a echipei lui Eduardo Coudet s-a clătinat, în ciuda faptului că au continuat să domine. A prins mingea, i-a pus pe Barcelona în dificultate, dar nu am creat prea mult pericol. Echipa catalană s-a dezumflat fără Ansu Fati și fără Nico Gonzalez, accidentat și el. Celta a apăsat din nou: Galhardo a cerut penalty lui Mingueza, arbitrul a anulat cu mâna un gol al lui Nolito. Rezistenta vizitatoare s-a rupt cu un centru al lui Cervi care a capat poarta lui Nolito.
Barcelona a reacționat la acest gol. A reușit să oprească uneori împingerea lui Celta. Și s-a apropiat de poarta galiciei cu un șut de la distanță al lui Riqui Puig sau un șut în bară a lui De Jong. Celta, cu credință, dar cu mai puțină prospețime, și-a menținut planul de a merge spre golul al treilea, energic, închizând rivala, cu șuturi ale lui Araujo, Javi Galan și unul final al lui Aspas din afara careului în ultimul minut pentru a egala. joc, punctul culminant al unui uriaș act de rebeliune fotbalistică în Balaidos.