Federaţia Spaniolă a decis în jurul orei 22:50 suspendarea definitivă a meciului dintre Betis şi Sevilla , corespunzător optimilor de finală ale Cupei Regelui . Impactul unui obiect asupra capului lui Joan Jordan a forțat entitatea să oprească meciul și să ia acea decizie, în așteptarea a ceea ce se pronunță acum Comisia de Competiție , cu privire la posibila reluare a meciului și în ce condiții.
Necunoscutul este absolutreferitor la reluarea sau nu a derby-ului care se juca la Benito Villamarin, care fusese oprit după ce un băţ de plastic l-a lovit în cap pe Joan Jordan după golul direct de la colţ al lui Fekir. Situația s-a petrecut chiar lângă arbitrul De Burgos Bengoetxea și acesta, după câteva minute de îndoială, i-a trimis pe toți jucătorii la vestiar.
Cele mai recente informații arată din ceea ce este inclus în raportul arbitrului că meciul se va relua , deși nici data, nici locul nu au fost încă comunicate pentru a disputa restul primei reprize a derby-ului și a doua parte a acestuia.
OFICIAL | Meciul optimilor de finală de Copa del Rey dintre @RealBetis și @SevillaFC este suspendat.➡️ RFEF condamnă orice act de violență pe teren. pic.twitter.com/uw6f77mfhO
– RFEF (@rfef) 15 ianuarie 2022
Fotbaliştii de la Sevilla au plecat câteva minute mai târziu în interiorul vestiarelor după ce Joan Jordan a manifestat simptome de ameţeală şi a fost tratat de medicii sevillista ai entităţii.
Pe de altă parte, jucătorii de la Betis au rămas pe bancă și li s-au schimbat fețele în timp ce urmăreau pe o tabletă situația care se întâmplase odată cu lovitura în cap a lui Joan Jordan.
Între timp, tablourile video difuzează mesaje despre responsabilitatea suporterilor și numeroasele amenzi care au venit clubului în urma incidentelor apărute în tribune.

Ce se întâmplă acum cu restul derby-ului de jucat

Necunoscutul este absolut și nu se știe încă când, cum și unde se va relua meciul. Decizia corespunde Comisiei de Competiție , care ar fi însărcinată cu dictarea unei date pentru meci, probabil cu ușile închise .
Această situație nu este nouă într-un derby de cupă, deoarece un lucru similar s-a întâmplat când Juande Ramos , pe atunci antrenor al Sevilei, a fost lovit de o sticlă și meciul a fost suspendat, care a reluat săptămâni mai târziu la Getafe .
Opțiunile care apar trec prin diferite scenarii, întotdeauna așa cum a decis Comitetul de Concurență. Derby-ul ar putea relua duminică, 16 sau la o altă dată în apropiere,probabil cu ușile închise și pe alt domeniu , deoarece nu există alte jocuri și calendarul este destul de strâns cu datele disponibile.
O altă decizie mai drastică și mai puțin probabilă pentru că este cea mai nedreaptă față de sportivi, ar putea fi renunțarea la meciul cu Betis și clasificarea Sevilla în sferturile de finală ale Cupei Regelui.
Un al treilea scenariu ar fi acela că Sevilla nu a fost de acord cu rezoluția Comitetului de Competiție și nu participă la disputa care se stabilește. În acest caz, clubul Sevilla ar fi considerat pierdut, iar Betis s-ar califica în sferturile de finală ale Cupei.

Obiect aruncat din tribune
În minutul 39 al primei părți a derby-ului Copa del Rey dintre Betis și Sevilla pe Benito Villamarin, un spectator a aruncat o bară , probabil de plastic, care i-a lovit-o pe Joan Jordan în cap.
Ceea ce nu vrem să vedem niciodată în fotbal!
Un obiect aruncat din tribune a lovit-o în cap pe Joan Jordan. Arbitrul i-a trimis pe jucători în tunelul vestiarului!#CopaDelReyDAZN
pic.twitter.com/2XD7TelyWC
– DAZN Spania (@DAZN_ES) 15 ianuarie 2022
La vremea aceea, Betis sărbătorește egalarea, marcată de Nabil Fekir, iar arbitrul a fost capabil să vadă impactul obiectului asupra capului jucătorului fără nicio problemă.
După zarva inițială, Sevilla în ansamblu s-a retras pe margine, unde șase minute mai târziu, Jordan a mers la pământ și Lopetegui a spus echipei sale să meargă la vestiar, în timp ce Betis a rămas pe teren.
Trio-ul de arbitraj s-a retras și la vestiar unde încă se decide dacă jocul se va relua sau nu. Au mai rămas șase minute de jucat în prima repriză a unui derby al Cupei Sevilla care a fost la egalitate în momentul suspendării.