Sevilla a câștigat clar (2-0) Osasuna, care în Sanchez-Pizjuan nu a fost la fel de înfricoșător ca un vizitator precum fusese, și se agață de înălțimile tabelului instalându-se pe locul trei și oprind echipa navarreză, care, fără verticalitatea sau puterea ofensivă, și-a pierdut statutul de neînvins acasă.
Un gol al brazilianului Diego Carlos Santos, cu o lovitură de cap impecabilă dintr-un corner în minutul 40, și altul al argentinianului Lucas Ocampos, după o eroare defensivă la timpul jocului, au pecetluit o victorie clară pentru sevillisti, dominatori și care au fost. niciodată în dificultate pentru a lega o victorie valoroasă.
Într-un duel de echipe pe rol, două victorii în ligă și un egal pentru Sevilla, și trei și două pentru Osasuna, două echipe cu căi încrucișate sunt mediate la Nervion: a doua cea mai bună echipă locală după Rayo, cu 4 victorii la rând; împotriva celui de-al doilea cel mai bun acasă după Real Madrid, susținut de 4 victorii și un egal la distanță de El Sadar.
Antrenorul Sevilla, Julen Lopetegui, a făcut cinci schimbări la unsprezece față de 1-1 de la Mallorca, cu argentinienii Gonzalo Montiel, Lamela și Ocampos, croatul Rakitic și danezul Delaney, pentru Navas, Suso, Munir, Oliver Torres și brazilianul Fernando. Cel de la Osasuna, Jagoba Arrasate, l-a revoluționat cu opt noutăți, portarul de acasă Juan Perez înlocuindu-l pe accidentatul Sergio Herrera.
La formația navarezei, doar fundașii centrali Unai Garcia și David Garcia și atacantul argentinian Chimy Avila au repetat titulari, iar fundașul stânga Jose Angel Valdes ‘Cote’ a revenit, după ce a executat un penalty în remiza 0-0 a echipei sale la Bernabeu. Iar Osasuna a început bine la Sevilla, apăsând sus pentru a forța erorile rivalului său.
Chiar și așa, Sevilla a fost cea care a luat clar inițiativa, având în vedere intensitatea și presiunea în față a rojillos, cărora le-a lipsit profunzimea pentru a crea mai multe probleme andaluzilor.
Echipa lui Lopetegui, după ce a avertizat cu un șut de pe Lamela, dintr-un unghi foarte lung, la 9 minute, și-a intensificat dominația după un sfert de oră, dar nu a ajuns prea clar la poarta tânărului Juan Perez,
În ciuda faptului că pamplonenii, bine plantați și curajoși, au câștigat aproape toate recuperările, nu au avut prea multă prezență ofensivă, cu Chimy Avila foarte singur, împotriva unui Sevilla care nu a strălucit, dar a controlat și monopolizat scorul. opțiuni ca într-o lovitură de cap deviată a lui Rafa Mir și, în minutul 36, o lovitură de cap a lui Jordan în bara transversală a lui Rakitic.
Recompensa pentru insistența sa a venit cu cinci minute înainte de pauză, când o lovitură de colț, aruncată la perfecțiune de croatul Ivan Rakitic, a fost capată pe poartă de fundașul central brazilian Diego Carlos Santos, cu un șut impecabil, plin de imbold și forță împotriva căruia nimic nu a putut. face Juan Perez.
După pauză, 1-0 le-a dat localnicilor mai multă liniște împotriva unui Osasuna care a încercat, dar fără pericol, incapabil să reacționeze. Sevilla, în schimb, și-a menținut dominația, fără grabă sau grabă, și a controlat bine, comandând mijlocul terenului și cu atacuri punctuale în căutarea creșterii veniturilor.
Și-a cules roadele la marginea primei ore, când Ocampos a debutat în acest sezon ca marcator făcând scorul de 2-0, la un gol gol, după o eroare gravă de coordonare între interagul Jesus Areso și portarul Juan Perez într-o lungă perioadă de timp. minge , Ei bine, niciunul dintre ei nu a degajat și i-au lăsat argentinianului să înscrie din afara careului.
De atunci, Sevilla nu a mai pierdut controlul, nici măcar cu caruselul de schimbări introdus de Lopetegui, când Jesus Navas a intrat primul pentru Montiel, cu probleme fizice, iar apoi Gudelj, Fernando și En-Nesyri, după ce și-au depășit accidentarea, de Jordan. , Delaney și Rafa Mir. A mutat și jetonul Arrasate, dar fără succes.
Oaspeții, deja alături de Moncayola și atacanții Kike Garcia și croatul Ante Budimir, care au reapărut după accidentare, pe teren, au vrut să se întindă, deși fără prea multă convingere. Apoi au intrat Ontiveros și Rober Ibanez, tot în căutare de mai multă verticalitate, dar fără rezultat.
Sevillistii au dormit inteligent jocul, au muncit din greu pentru ca pericolul să nu pândească în zona lor, ceea ce au reușit, și chiar și Ocampos a reușit să înscrie pe al treilea, dar într-un unu-la-unu a trântit mingea în fața lui. Juan Perez la 7 de la final, în timp ce Ontiveros a șutat sus în întinderea finală și finalul 2-0 nu s-a schimbat.